Aurora High School honored its winter athletes recently.

Basketball player Sam LoGalbo and ice hockey player Cameron Mullin received the highest grade point average plaques. Other awards are as follows:

Girls basketball;

• Most Valuable Player: Shyanne Sellers;

• Offensive MVP: Ava Ryncarz;

• Defensive MVP: Mika Dalton;

• Captains: Dylynn Lasky and Katie Houlahan;

• Greenmen: Abigail Kimes;

• Coaches: Kendyl Trem;

• Fourth-year letters: Lasky and Houlahan;

• Third-year letters: Sellers, Trem, Ashley Ruehr and Eliza Wykoff;

• Second-year letters: Ryncarz and Dalton;

Gymnastics;

• Fourth-year letters: Lauren Lubin and Katie Zamary;

• Biggest comeback: Lubin;

• Most dedicated: Zamary;

Cheerleading;

• Coaches: Leah Domos and Mariah Carnahan;

• Captains: Allie Martin and Samantha Finkenthal;

• Second-year letters: Finkenthal, Martin and Katie Stover;

Boys basketball;

• MVP: Ethan Hays;

• Coaches: Reece Hereendeen;

• H.A.V.E. F.U.N.: Jack Deptola;

• Captains: Hays, Deptola and Jack Roche;

• Third-year letters: Hays, Lenny Feckner and Gabe Elsawy;

• Second-year letters: Mason Bizjak;

Ice hockey;

• MVP: Mullin;

• Sportsmanship: Maxx Goldston;

• Most improved: Drew Pfiffner;

• Unsung hero: Patrick Murray;

• Coaches: Jack McElwee;

• Character: Nolan Sullivan;

• Captain: Goldston;

• Assistant captains: Murray, McElwee and Mullin;

• Fourth-year letters: Goldston, McElwee and Murray;

• Third-year letters: Mullin and Sevi Sharrotta;

• Second-year letters: Sullivan, Pfiffner, Sami Bjelopera, David Brandes, Nathan Funk, Alice Hesmondhalgh, Adam Hicks, Drew Kimes, Mike Mancine and Charlie Pilarczyk;

Boys swimming and diving;

• MVP: Connor Zamary;

• Sportsmanship: Porter Aardema;

• Rookie of the Year: Andrew Meyer;

• 100-percent attendance: Jacob Good, Jon Hybil and Collin Sapochetti;

• Fourth-year letter: Alex Bailey;

• Third-year letters: Vinny Harper, Nathan Meyer and Sapochetti;

• Second-year letters: Zamary, Schafer Eckerle, Good, Hybil, Thomas LoGalbo, Andrew Ploskunak, Andrew Killian and Jonah Markowitz;

Girls swimming and diving;

• MVP: Alayna Brooker;

• Sportsmanship: Elizabeth Barto;

• Rookie of the Year: Kyleigh Roche;

• 100-percent attendance: Brooklyn Duguay and Celeste DeVincentis;

• Fourth-year letters: Barto, Kylie Palian and Jane Puzder;

• Third-year letters: Lilly Bates, Victoria Blechschmid, Ella Case, Molly Russell, Claire Schiopota and Gabby Elsas;

• Second-year letters: Annalise Bender, Mack Roy, Remy Stock, Laine Palko, Aurora Collura, Maeve Russell and Ava Lovell;

Wrestling;

• MVP: Dylan Fishback;

• Champion of character: Ethan Anderson;

• Most improved: Anthony Sagaris and Nic Willingham;

• Funk master: Tyler Lillard;

• Sacrifice: David Cumberledge;

• Junior varsity Wrestler of the Year: Shane Cheatham;

• Third-year letters: Anthony Sagaris, Rob Sagaris and Nelson Bernstein; and

• Second-year letters: Fishback, Willingham, Ethan Anderson, Brian Kennedy, Codie Cuerbo, Bo DiJulius and Evan Anderson.