The Hudson girls and boys swimming and diving teams improved to 5-0 after cruising to easy victories over Medina Thursday at Ada Cooper Miller Natatorium.

The girls team rolled a 138-47 win and the boys earned a 108-72 victory.

Paige McCormick broke her own school record in the 100-meter backstroke. She swam a time of 1 minute, 5.44 seconds to win the event by nearly five seconds.

The following Explorer relay teams won and the following Hudson individuals placed in the top three:

Girls;

• 200 medley relay: McCormick, Lucy Reber, Peyton Binns and Mackenzie DeWitt, first, 2:06.91;

• 200 freestyle: Giovanna Cappabianca, first, 2:15.71; and Carrie Caniglia, second, 2:17.34;

• 200 individual medley: Olivia Pisano, first, 2:34.86; Erin Zmich, second, 2:38.6; and Hannah Weldon, third, 2:47.88;

• 50 freestyle: McCormick, first, 28.21; and Kate Hensley, second, 29.3;

• Diving: Isabella DiTullio, first, 206.1 points; and Lydia Redd, third, 170.6;

• 100 butterfly: DeWitt, first, 1:06.12; and Caroline Coates, third, 1:14.97;

• 100 freestyle: Hensley, first, 1:04.2; and Binns, second, 1:04.21;

• 400 freestyle: Gabrielle Loring, first, 4:38.28; and Maddie Seifert, third, 4:58.71;

• 200 freestyle relay: Weldon, Zmich, Caniglia and DeWitt, first, 1:55.24;

• 100 backstroke: Giovanna Cappabianca, second, 1:11.57;

• 100 breaststroke: Reber, first, 1:16.36; and Eliana Szabo, third, 1:25.76;

• 400 freestyle relay: Pisano, Weldon, Giovanna Cappabianca and Emily Clark, first, 4:18.87;

Boys;

• 200 medley relay: Seth Baylor, Caleb Tuckerman, Andrew Ketler and Tate Trattner, first, 1:55.65;

• 200 freestyle: Mason Meyer, first, 2:06.27; and Benjamin Martinez, second, 2:07.22;

• 200 IM: Ketler, first, 2:23.48; and Dylan Albrecht, second, 2:23.61;

• 50 freestyle: Vittorio Cappabianca, second, 26.38; and Trattner, third, 26.44;

• Diving: Hunter Trautmann, first, 223.2;

• 100 butterfly: Baylor, second, 1:00.47; and Tuckerman, third, 1:00.68;

• 100 freestyle: Vittorio Cappabianca, second, 57.93; and Calvin Kampman, third, 58.01;

• 400 freestyle: Albrecht, first, 4:32.42; and Roman Sawicki, second, 4:33.86;

• 100 backstroke: Tuckerman, first, 1:03.91; and Alek Vizmeg, third, 1:08.89;

• 100 breaststroke: Baylor, second, 1:12; and Andrew Constable, third, 1:16.84; and

• 400 freestyle relay: Roman Sawicki, Martinez, Vittorio Cappabianca and Tuckerman, first, 3:47.34.