Western Reserve Academy had its athletic awards ceremony for the fall season Monday.

Girls soccer player Abigail King won the Gold Medal, which is the school's highest athletic honor.

The following Pioneers received awards:

Boys cross country

* Most Valuable Runner: Samuel Bluso

* Most improved: Jaxson Bick

* Spirit: Sasha Davis

* Letters: Raymond Barrett, Bick, Bluso, Davis, William Downing, Cade Howard, Charlie Kolodziej and Bradyn Podnar

Girls cross country

* MVR: Olivia Robinson

* Most improved: Kimberly Winson

* Coaches: Elizabeth Russ

* Letters: Margaret Corl, Leila Darwiche, Jai DuVal, Shihui Fu, Maireed Morrissey, Robinson, Russ, Xinyi Tian and Winson

Field hockey

* Marie Fiedler Most Valuable Players: Tia Forsyth and Delia Rabatin

* Most improved: Julia Clarke

* Aylie Fifer Spirit: Chloe Zampelli

* Letters: Brooke Barsella, Jennifer Blossom, Kyra Bradley, Avery Brewer, Abigail Burner, Clarke, Kendall Coleman, Forsyth, Noah Goad, Henry Harkins, Brigid Kelley, Nadia Konovalchik, Eleanor Kuhen, Haley Myers, Rabatin, Abigail Richardson, Kayla Siladi, Hannah Smith, Caroline Szilagyi, Camille Wepler, Kanney Wong and Zampelli

Football

* MVP (offense): Ian Baker

* MVP (defense): James Zhang

* Most improved: Calum Mawer

* William F. Starn Spirit: Evan Bongers

* Letters: Baker, Bongers, Francesco Borsellino, Elijah Boyd, Trenton Clarke, Sabastien Fields, Matthew Filippelli, Lee Frazer, Arjun Singh Garcha, Ho Yong Kang, John Kerins, Roman LaBrosse, Mawer, Cooper Parrott, Jacob Pendergraft, London Procop, Rafael Rivera, Garrett Schooner and Zhang

Golf

* James O. Tavenner MVP: Kevin Escott

* William F. Borges III Spirit: Thomas Jewett

* Most improved: Nathan Beskid

* Letters: Beskid, Escott, Jewett, Joshua Pethel, Andrew Provenzano, Zachary Rutherford and Mingyu Zhu

Boys soccer

* MVP: Joshua Weinberg

* Most improved: Noah Frato-Sweeney

* J. Ashton Graham Spirit: George Wiggam

* John Breuker, Jr. Coaches: Steven Yang

* Letters: Carlos Alvarez Flores, Thomas Awender, Romir Basu, Andrew Boniface, Conal Dermian, Devinder Dhaliwal, Frato-Sweeney, Ken Fuchino, Ghassen Wolf Hamzeh, Alexander Lammers, Emerson McReynolds, Joshua Nagy, Francis Henry Ong, Justin Scott, Casey Semple, Seongho Shin, Benjamin Slotnik, Andrew Song, Jack Sovich, Spenser Valentine, Thomas Wagner, Weinberg, Wiggam, Haoran Wu, Yang and Alexander Young

Girls soccer

* MVPs: Abigail King and Alexandra Randazzo

* Most improved: Jade DuVal

* Coaches: Mackenzie Farber and Hanley Jefferis

* Letters: Julia Ashley, Marcella Rangkong, Chloe Beggs, Sophie Borrmann, Jade Duval, Farber, Harlequin Fisher, Kayle Gomez, Olivia Hrivnak, Jihyeon Je, Jefferis, Abigail King, Julia King Carmelione Majewski, Vivien Marmerstein, Randazzo, Audrey Rhea, Gayathri Sanagaram, Ilyana Smith, Emily Smithberger, Hannah Stewart, Jessica Tannehill, Olivia Turk, Wema Wachira, Laina Wilson and Tianhe Xie

Tennis

* MVP: Lydia Peercy

* Most improved: Alison Landry

* Coaches/Spirit: Alexis Shoemaker

* Letters: Kathryn Chen, Anna Dougharty, Katherine Elkind, Landry, Alicia Ma, Peercy, Shoemaker and Amy Zhou

Volleyball

* MVP: Dana Lake

* Most improved: Courtney Brewer and Madison Lin

* Spirit: Kali Chapas

* Letters: Micayla-Allene Brent, Brewer, Chapas, Helena Childres, Xing Gao, Aeri Hong, Megan Hovan, Angela Jaballas, Lake, Won Joo Lee, Lin, Christina Paxos, Yashaswi Sharma, VaLanDria Smith-Lash and Allison Weinzierl